Дата / Час

Годишен доклад за дейността през 2007 г.
Годишен доклад за дейността
на областна администрация – Област Търговище през 2007 г.




РАЗДЕЛ І. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНТЕГРАЦИЯ, ИКОНОМИЧЕСКИЯ РАСТЕЖ И СОЦИАЛНАТА ОТГОВОРНОСТ.

І. ДОГОНВАЩО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ РАЗВИТИЕ, НАРАСТВАНЕ НА ДОХОДИТЕ И СБЛИЖАВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ
Цел: Създаване на условия за разкриване най-малко на 240 хил. работни места, което да доведе до непрекъснато повишаване коефициента на заетост и трайно снижаване на безработицата под 10%. Ефективен контрол върху условията за труд и продължителността на работното време. Недопускане експлоатацията на детския труд.


Предприети действия:
Комисията по заетост към Областен съвет за развитие е провела 4 заседания през 2007г.
Резултати :
- Приети и изпратени са за окончателно одобрение в Агенцията по заетостта проекти по програмите “От социални помощи към осигуряване на заетост”, “Асистенти за хора с увреждания”. Одобрен е проект за решаване на проблеми по безработицата от т.нар. “рискови” групи на пазара на труда на община Попово „Водата – извор на живот”.
- Утвърден е Списък с професии и теми за обучение за придобиване на професионална квалификация без осигурено работно място (по чл. 62 от ППЗНЗ), имащи за цел да повишат конкурентноспособноста и шансовете на безработните лица за намиране на работа.
Предприети действия:
Областна администрация – Търговище участва в процедурата по кандидатстване за работни места по Програма “Старт на кариерата” (“Заетост на младежи с висше образование в публичната администрация”) за работа в Областната администрация (средата на 2006г.)
Резултати:
-През м. Октомври 2006 г. са назначени 1 мл. експерт “Регионално развитие”, 1 мл. експерт “Административно - правно обслужване” и 1 мл. експерт „Информационни технологии” за срок на работа в Областна администрация – Търговище до юни 2007 г. След изтичане на срока на договора, в Областната администрация е назначено на щат 1 от лицата, работили по програмата.
Предприети действия:
Областна администрация – Търговище участва в процедурата по кандидатстване за работни места по Програма “Старт на кариерата” (“Заетост на младежи с висше образование в публичната администрация”) за работа в Областната администрация (средата на 2007г.)
Резултати:
- Поради липса на кандидати не бяха назначени лица по тази програма.
Предприети действия:
Разработени са два проекта на Областна администрация- Търговище по НП “От социални помощи към осигуряване на заетост” (края на 2006г.). Партньор по проект “Опазване на реда и сигурността на квартал “Малчо Малчев” и населените места в община Търговище” и “Опазване на реда и сигурността на населените места в община Антоново” е Областна дирекция “Полиция”-Търговище.
Резултати:
- Проектите получиха одобрение за финансиране и стартираха през 2007 г. Общия брой на разкритите работни места в общините Антоново и Търговище е 76. Срокът на действие на проектите приключи на 31.12.2007 г.
Предприети действия:
През 2007г. е разработен и одобрен проект по НП „От социални помощи към осигуряване на заетост” за осигуряване на невъоръжена охрана на областната администрация.
Резултати:
- Проектът получи одобрение за финансиране и стартира през м. януари 2008 г. Общия брой на разкритите работни места на длъжността „пазач”е 3. Срокът на действие на проекта е 31.12.2008 г.

Цел: Гарантиране на социалната защита и интеграцията на уязвимите групи от населението

Предприети действия:
На 10.05.2007 г. Областният управител на Област Търговище съдейства на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) в организирането и провеждането на разяснителна среща с цел популяризиране дейността на комисията и приложение на Закона за защита от дискриминация. На същата дата беше организирана и ввременна приемна на КЗД за сигнали и жалби на граждани и организации.

Резултати:
- Представена е дейността на КЗД пред РДВР – гр.Търговище, РД “Социално подпомагане”, Дирекция “Бюро по труда”, представители на съда, прокуратурата, неправителствени организации, синдикални организации и др. След разяснителната среща се проведе и брифинг с медиите от региона, с което комисията осигури осведомяването на гражданите за дейността си. С провеждането на откритата приемна, граждани и организации имаха възможност да подадат сигнали и жалби до Комисията за защита от дискриминация.

IІ. ПОДДЪРЖАНЕ НА УСТОЙЧИВ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ. СТИМУЛИРАНЕ НА ЧАСТНАТА ИНИЦИАТИВА И ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ПРОЦЕСИТЕ НА ПРИВАТИЗАЦИЯ, КОНЦЕСИОНИРАНЕ, РАЗВИТИЕ НА ПУБЛИЧНО-ЧАСТНОТО ПАРТНЬОРСТВО
ІІ.2 Развитие на пазарната икономика на принципите на конкуренцията.
Цел: Стимулиране инвестиционната активност на частни инвеститори. В сътрудничество с бизнеса изготвяне на програма с мерки за създаване на благоприятна бизнес среда и насърчаване на инвестициите в технологични и иновативни производства


Предприети действия:
Областна администрация - Търговище участва в проект на ЕК №014664 “Регионална иновационна стратегия на Североизточен район за планиране”, чиито координатор е Високотехнологичен бизнес инкубатор - Варна. Проектът е разработен по VІ Рамкова програма на ЕК, направление “Изследвания и иновации” и е с обща продължителност 32 месеца- от 01.06.2005г. до 31.01.2008г. Основната цел на проекта е увеличаване на възможностите на фирмите да внедрят нови технически, технологични и организационни решения в своята дейност.
Резултати:
- Във връзка с проекта, през 2007г. се извърши анкетиране на обучаващи организации от област Търговище, свързани с иновационния процес. Данните от анкетата, както и координатите на анкетираните организации, са публикувани в безплатното издание “Ръководство за иновации за МСП”, което се разпространи и в област Търговище.
- Във връзка с постигане на широка обществена информираност, предлагане на нови идеи и подкрепа за разработваната “Регионална иновационна стратегия на СИРП” бяха организирани дискусионни семинари в шестте областни центъра на СИРП. Дискусионният семинар в област Търговище се проведе на 12.04.2007г.
- Работният вариант на “Регионалната иновационна стратегия на СИРП” беше представен на 20.12.2007г. в Областна администрация – Търговище.
Предприети действия:
През 2006 г. Областна администрация-Търговище беше определена за бенефициент по проект “Планиране на икономическо развитие и изготвяне на стратегия за насърчаване на инвестициите в област Търговище”, подготвен от Национален център за професионално обучение- Търговище и Търговско-промишлена палата - Търговище. Проектът е разработен по програма “Активни услуги на пазара на труда” на Агенцията по заетостта и се изпълни през 2007г. в продължение на 6 месеца- от 13.02.2007г. до 31.08.2007г.

Резултати:
- В резултат на изпълнението на дейностите по проекта се разработи “Стратегия за насърчаване на инвестициите в област Търговище за периода 2007 – 2013 година”, която ще подпомогне създаването на благоприятна бизнес среда и ще допринесе за насърчаване на инвестициите в региона.
- Организираха се обучения за създаване на капацитет в областната и общинските администрации, а именно: “Обучение на органите на управление на местно и регионално ниво за прилагане на стратегията и плана за действие. Ролята на публично-частните партньорства за развитие на инвестиционния процес” и “Обучение на местните органи на самоуправление за прилагане на стратегията и плана за действие и начините на отчитане на търсенето на работна сила и обслужване на инвеститори”.
- Беше изготвена и Комуникационна стратегия и богат набор от рекламни материали, включващ: филм «Инвестирай в област Търговище», 2 бр. брошури: «В услуга на гражданите и фирмите» – с нормативни актове и «Инвестирай в област Търговище» - луксозно книжно тяло, 3 бр. рекламни дипляни, плакети, специализиран сайт и промоционален диск – визитка на област Търговище.
- На 03.07.2007г. се проведе заключителната конференция “Инвестирайте в област Търговище. Предизвикателства и реалност за бизнеса”, на която беше представен основният продукт на проекта- “Стратегията за насърчаване на инвестициите в област Търговище”.



IІІ. МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВАТА, ИЗГРАЖДАНЕ НА ИКОНОМИКА НА ЗНАНИЕТО, ПОВИШАВАНЕ КВАЛИФИКАЦИЯТА НА РАБОТНАТА СИЛА СЪГЛАСНО СТРАТЕГИЯТА ЗА РАСТЕЖ И РАБОТА НА ЕС
Цел: Създаване на ефективен механизъм за насърчаване на иновациите и използването на информационни технологии. Модернизация на науката на базата на лисабонските цели. Увеличаване на държавните разходи за наука и насърчаване на корпоративните инвестиции в развойна дейност при промяна на принципите на финансиране на науката


Предприети действия:
През 2007 г. продължихме да поддържаме интернет страницата на Областната администрация.

Резултати:
- Повишаване на информираността на обществото относно структурата и дейността на администрацията.

Цел:
Чувствително подобряване качеството на работа на публичната администрация, включително чрез широкото въвеждане на електронно управление. Извеждане на услуги от държавната администрация към частния сектор (outsourcing)


Предприети действия:
- През 2007 г. започна внедряването на Единна информационна система за управление на човешките ресурси.
- През 2007 г. Областна администрация участва в организацията и координацията на обучение по информационни технологии, проведено по координацията на обучение по информационни технологии, проведено по проект на МДААР и ИПАЕИ.

Резултати:
- Повишено е качеството на работата и намалено времетраенето за обработка на документи.
- През 2007 общо около 400 служители от държавната администрация повишиха компютърната си грамотност (22 от областната администрация , останалите от общинските администрации и териториалните звена на изпълнителната власт.




ІV. РАЗВИТИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
Цел: Гарантиране на равен достъп до качествено образование, гарантиращо максимално развитие на заложбите, и възможности за социална реализация


Предприети действия:
Проведена работна среща на Комисията по заетост за утвърждаване на държавния план-прием в региона за учебната 2007/2008 г

Резултати:
-Възложено е на началника на РИО – Търговище да внесе в Министерството на образованието и науката Предложението на РИО – Търговище за държавния план-прием в професионалните и общообразователните училища на територията на областта за съгласуване и утвърждаване.



VІ. ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА РЕГИОНАЛНИТЕ ДИСПРОПОРЦИИ, ДИНАМИЧНО РАЗВИТИЕ НА РЕГИОНИТЕ
Цел: Намаляване на регионалните диспропорции. Децентрализация и създаване на регионален капацитет за динамично икономическо развитие


Предприети действия:
Областният управител на Област Търговище беше определен за председател на Регионалния съвет за развитие на Североизточния район за планиране (РСР на СИРП) в периода 01.04.2006г.- 01.04.2007г., но поради очаквани законодателни промени продължи да изпълнява председателските функции до октомври 2007г. През 2007г., в качеството си на Председател на РСР на СИРП, Областният управител на Област Търговище е координирал следните инициативи:
1. Организиране на заседание на РСР на СИРП на 30.03.2007г., на което експерт от Министерство на финансите представи актуална информация за изготвянето и съгласуването с Европейската комисия на “Националната стратегическа референтна рамка”;
2. Членовете на РСР на СИРП регулярно са информирани различни възможности за кандидатстване по международни програми.

Резултати:
1.Подпомагане провеждането на държавната политика за регионално развитие на ниво район за планиране.

VІІ. РЕШИТЕЛНИ МЕРКИ СРЕЩУ ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ И КОРУПЦИЯТА. УСКОРЕНА СЪДЕБНА РЕФОРМА, ОСИГУРЯВАЩА БЪРЗО, ЕФИКАСНО, ПРОЗРАЧНО, СПРАВЕДЛИВО И ДОСТЪПНО ПРАВОРАЗДАВАНЕ.
Цел: Решителни мерки за противодействие на корупцията и ограничаване на “сивия сектор” в икономиката


Предприети действия:
Областна администрация Търговище администрира дейността на Обществения съвет за противодействие на корупцията в област Търговище през 2007 г. са проведени две заседания на Обществения съвет, чиито Председател е Областния управител.
Резултати:
- Приета бе програма/план/ за дейността на съвета за 2007 г. - Актуализиран е състава на съвета и са приети нови членове.
- Бяха изслушани и приети отчети за изразходваните средства отпуснати на Общините за възстановяване на последици от бедствия и аварии.
- Общините представиха анализ на състоянието и управлението на общинската собственост.
- Подобрено бе взаимодействието между отделните структури в борбата срещу корупцията.
Предприети действия:
Продължават да действат разкритите канали за подаване на сигнали: денонощен телефон за сигнали за корупционни действия, пощенска кутия за сигнали, специален раздел в Интернет – страницата за подаване на сигнали и по електронен път.
Областния управител и Главния секретар участваха в семинари на тема „Превенция и противодействие на корупцията”.
Всички служители в администрацията носят отличителен знак с изписани имена, длъжност и снимка.
Актуализираме периодично информацията която сме длъжни да предоставяме на гражданите.
Изготвяме отчети за дейността и информираме обществеността за дейността на администрацията
Обявяваме свободните работни места в Регистъра на административните структури.
Резултати:
-Постигната е по – голяма прозрачност в дейността на администрацията и е подобрена възможността за получаване на сигнали за корупция от граждани.

VІІІ. ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ОТ 1 ЯНУАРИ 2007 Г. И ПЪЛНОЦЕННО УЧАСТИЕ В ОРГАНИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ НА СЪЮЗА. АКТИВНА И ПРЕДВИДИМА ВЪНШНА ПОЛИТИКА И ПОЛИТИКА ПО СИГУРНОСТТА.
VIIІ.1. Присъединяване на Република България към ЕС от 1 януари 2007 г. и пълноценно участие в органите и институциите на съюза
Цел: Достигане на информацията за ЕС до отделния гражданин и фирма. Предприемане на ефективни мерки за информиране и ангажиране на широки бизнес и обществени среди в изработването и провеждането на европейската политика на страната


Предприети действия:
Областна администрация- Търговище редовно информира представителите на работодателските организации, бизнеса, неправителствените организации и др. на територията на областта, за различни европейски програми и възможности за финансиране. В тази връзка, на 04.12.2007г. се организира информационен ден по представяне на първите три грантови схеми за бизнеса по Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013 г.”. Информационният ден премина при огромен интерес от страна на бизнеса, неправителствените организации и общините от региона. Инициативите за представяне на открити грантови схеми и по другите оперативни програми ще продължат и през 2008 година.
Областна администрация- Търговище нееднократно е заявявала писмено своята подкрепа към различни проекти (чрез писма за подкрепа) и е приемала да бъде партньорска организация по някои от тях.
Представители на всички национално признати работодателски организации са членове на Областния съвет за развитие на Област Търговище (ОблСР), като Зам. председател на ОблСР е Председателят на Търговско-промишлената палата -Търговище.
Представители на работодателски, синдикални, неправителствени и др. организации са членове и на други съвети и комисии в Областна администрация - Търговище.
Резултати:
- Информация, свързана с различни европейски програми достига до по-широк кръг потенциални бенефициенти.

VIІI.2. Активна и предвидима външна политика и политика по сигурността
Цел: Развитие на ефективни отбранителни способности


Предприети действия:
През 2007 г. са проведени 3 заседания на Областния съвет по сигурност и управление при кризи. Редовно се провеждаха и заседания на общинските съвети.
Актуализираха се Плана за привеждане и Военновременния план на Областта.
Разработи се План за евакуация на населението и материалните ценности при кризи от военен и невоенен характер.
Изпратени са конкретни предложения до Министерството на отбраната и въоръжените сили на РБ във връзка с изготвянето на нова Методика за военновременното планиране.
Съвместно с НСИ се изготвя регистър на фирмите и предприятията с възможности за производство на продукция в полза на отбраната.
Средствата по дейност „Отбрана и сигурност” са разходвани целево и в интерес на националната и колективната сигурност и отбрана в съответствие с българското законодателство и международни договорености.
Системите за управление се поддържат в добро състояние.
Резултати:
- Усвоени са на 100% контролните числа за отсрочка на резервистите и техниката.
- Организирано е оповестяването, събирането и доставянето на мобилизационни ресурси за войсковите части. Поради реорганизация и числено съкращение на БА, над 60% от военновременните запаси са пренасочени за гражданско производство.
-Осигурено е денонощно дежурство и оповестяване при мобилизация и управление на кризи от военен и невоенен характер.



VIIІ. 3. Ефективно управление при кризи
Цел: Ефективни и навременни действия на правителството при кризи, бедствия и аварии


Предприети действия:
- Дейности по изпълнението на превантивните мерки за недопускането или намаляването на последиците от бедствия:
Изготвени са аварийни планове на язовирите, съгласувани с директора на Дирекция “Гражданска защита” и утвърдени от кметовете на общини.
Областна комисия назначена със заповед на Областния управител с представители на басейновите дирекции Варна и Плевен извърши преглед на язовирите на територията на областта за установяване техническото им състояние и спазването на предписанията за ограничено завиряване за нормално поемане на пролетното пълноводие.
Продължи работа по прочистването на речни корита и дерета от храстовидна и дървесна растителност. В община Търговище бяха почистени деретата в селата Давидово, Подгорица, Разбойна и Въбел. Извърши се продълбочаване на р. Врана в участъка “Топливо” – “Хлебозавод”, а също така и на “Давидовско” и “Геренско” дере. В община Попово това бе извършено в района на с. Водица – по дерето, преминаващо през селото, в с. Глогинка – по Казаларско дере по което се оттича яз. Росина и дерето в селото.
През м. март и април бяха издадени заповеди на Областния управител за кметовете на общини, регламентиращи обезопасяването на откритите водни площи и борбата с водния травматизъм.
В началото на летния сезон и жътвената кампания бяха издадени заповеди относно гарантиране пожарната безопасност на посевите, горите, зърнени храни и газовите съоръжения.
Комисия с представители на Дирекция “Гражданска защита”, РС ПБЗН, РСРЗ и ОДП-КОС извърши проверка на складовете за пестициди в с. Голямо Соколово, община Търговище, с. Семерци, община Антоново в гр. Попово, “Агродимекс” и площадката с Би-Би кубове в гр. Опака. През годината бяха обезопасени в Би-Би кубове негодните пестициди на община Омуртаг, намиращи се в с. Великденче.
Проверени бяха и потенциално-опасните промишлени обекти – ЛВК “Винпром”, “Енергия” АД, “Тракия Глас – България”, “Кока-Кола НВС”, “Чугунена арматура” АД.
През пролетния сезон ежеседмично се събираше информация за запълнеността и състоянието на язовирите с цел своевременно предприемане на мерки за обезопасяването им. Организираше се наблюдение на водните обекти при дъждове и снеговалеж.
Областната и общинските епизотични комисии на свои периодични заседания информираха за обстановката и набелязваха мерки за недопускане появата на птичи грип. Ежедневно се водеше наблюдение за наличие на живи или мъртви диви водолюбиви прелетни птици и на личните стопанства за наличие на свободни домашни птици, както и за мъртви такива.
Създадени бяха по общини щабове за борба със сушата и безводието по населените места.
Изградени бяха гасачески групи във всички кметства.
Изготвен бе оперативен план за действие при пожар в горите. Организирано бе наблюдение на полски и горски масиви през пожароопасния сезон за своевременно откриване и съобщение за възникнали пожари. В язовири и водоеми се поддържаха водни запаси за противопожарни нужди през летните месеци. Набелязани бяха водоноски и цистерни и подготвени договори със собствениците им за използване от общините.
В началото на зимния сезон в областта и общините бяха създадени щабове за координация на борбата със зимната стихия. Проверено беше наличието на планове за зимно поддържане на републиканската и общинска пътна мрежа, готовността на снегопочистващата техника и начина на договорирането й.
През летния сезон на 2007 г. бе извършена повсеместна инвентаризация на общинските и областния складове за ИСЗ /индивидуални средства за защита/. Това бе направено с цел да се отделят негодните за употреба и да се поддържа запас само от годни ИСЗ, след което да се актуализират плановете за раздаването им.
Ежедневно 8 поста в областта замерват гама-радиационния фон.

- Дейности по планиране на защитата при бедствия и провеждането на СНАВР /спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи/:

Изготвени са планове за защита при бедствия на общините и областта.
През есента на 2007 г. бе преминат кратък курс-обучение със специалистите по Гражданска защита от общините по оценката на риска в обектите от критичната инфраструктура.
Събрана е по общини пълна информация за критичната инфраструктура и е обработена като са установени потенциално-опасните обекти.
Изготвят се аварийни картички на по-големите промишлени обекти. Оформят се аварийно-рисковите характеристики.
Събрани данни за наличната техника и съоръжения годни за използване. Съставени са списъци на сградите с масово пребиваване на хора.
Аварийни планове са изготвени и за училищата, детските градини и язовирите. Те се съгласуват с Дирекция “Гражданска защита” и РС “ПБЗН”.

- Дейности за оповестяването при бедствия:

Дежурните по Областен и общински съвети за сигурност участват с оперативни групи от областна дирекция “Гражданска защита” и общинските администрации в тренировки по оповестяване на страната за “Въздушна опасност” и по превключване на каналите от обществената електронна съобщителна мрежа на БТК-АД за нуждите на органите за ръководство при бедствия и аварии.В областта всички монтирани 137 сирени с електрическо задействане централизирано са проверени на 2 юни. Общини Търговище и Попово разполагат със собствена УКВ радио мрежа. Започнало е изграждане на собствена радио мрежа за Дирекция “Гражданска защита”. Поддържат се контакти с медиите за осигуряване актуална и конкретна информация за възникнали бедствия и аварии и защитни мерки.
В сградата на областна администрация, Дирекция “Гражданска защита” изгражда Оперативния комуникационно информационен център, който се изисква от Закона за защита при бедствия.
Поддържа се специален телефонен указател за оповестяване и обмен на информация между ръководни органи в областта, общините, на ниво Министерство на държавната политика при бедствия и аварии, ГД “Национална служба “Гражданска защита”, кризисни щабове, аварийни групи, ръководители на фирми и учреждения и др. имащи отношение към защитата на населението. Подобрено е осведомяването за метеообстановката.

- Дейности за подпомагане и възстановяване при бедствия:

През 2007 г. до Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане /МКВП/ към Министерски съвет са постъпили искания за възстановяване щети от бедствия от общините Попово и Опака, както следва:
1. За финансиране отстраняването на щети от бурния вятър през м. февруари 2007 г. нанесени по сградите на кметствата в селата Медовина и Славяново и читалището в с. Славяново, община Попово общо 35 083 лв. Средствата са усвоени и отчетени.
2. За щети нанесени по уличната мрежа на с. Садина и Захари Стояново – отпуснати през м. декември 58 072 лв. И ще бъдат усвоени през 2008 г.
3. За възстановяване на щети по сградата на ЦДГ с. Голямо Градище, Административната сграда на община Опака и почистване и възстановяване диги на р. Бабенец в община Опака – отпуснати и усвоени 263 238 лв.
Ежемесечно при отпуснати средства от Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане се изпраща информация за усвояване на тези средства и до 1 месец след приключване работа по обекта се прави отчет.

Резултати:
- Повишена бе готовността на областта за действие при кризисна ситуация и организиране и провеждане на превантивни мероприятия за недопускане и намаляване на риска от бедствия, аварии и катастрофи.


РАЗДЕЛ ІІ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ НА АДМИНИСТРАЦИЯТА ЗА 2007 г.

Цел 1: Повишаване на доверието на обществото и подобряване на прозрачността и отчетността в дейността на Областната администрация.


Предприети действия:
През 2007 г. актуализирахме периодично информацията на сайта на Областната администрация за структурата и дейността на администрацията в това число публикувахме и периодични доклади за дейността на Областната администрация;
През 2007 г. продължихме да информираме на обществеността за дейността ни чрез публикации на сайта на Областната администрация , в медиите и чрез провеждане на пресконференции и срещи с представители на медиите, бизнеса и НПО.
В началото на 2007 г. публикувахме и Годишния доклад за дейността на администрацията за 2006 г.
Своевременно обявявахме свободните работни места в Административния регистър.
През 2007 г. участвахме и в инициативата „Мениджър за един ден”
Веднъж седмично се провежда и приемен ден за граждани от Областния управител.

Цел 2: Подобряване на управлението на човешките ресурси и укрепване на административния капацитет на Областната администрация в това число и административния капацитет в подготовката по усвояването на структурните фондове на Европейския съюз.

Предприети действия:
През 2007 г започна внедряването на Единна информационна система за управление на човешките ресурси.
Изготвен бе Годишен план за задължително и специализирано обучение през 2007 г. По различни теми от плана в ИПАЕИ и в др. обучаващи институции бяха обучени 7 служители от Областна администрация – Област Търговище.
През 2007 г. Областната администрация участва в организирането и координирането на обучението по информационни технологии, организирано от ИПАЕИ и МДААР. В резултат на това бяха обучени общо около 400 бр. служители, от които 22 ма – от Областната администрация,останалите от общинските администрации и териториални звена
През 2007 г. Областната администрация продължи да работи по организирането на провеждането на чуждо езиково обучение по английски език . През месец май 2007 г. приключи ІІ етап от обучението в резултат на което бяха обучени общо 253 служители, 22 от които служители на Областна администрация. През месец май Областния управител сключи договор за ІІІ етап в резултат на които общия брой обучени служители е 340, а обучените служители от Областната администрация са 18 бр.

Цел 3: Подобряване на административното обслужване чрез развитие на електронното управление и информационните технологии включително и техническо обезпечаване /софтуер, хардуер и т.н

Предприети действия:
През 2007 г. продължихме да поддържаме и актуализираме сайта на областната администрация, където публикувахме и унифициран списък на предоставяните административни услуги.
През 2007 г. от МДААР ни бяха предоставени 9 бр. компютърни конфигурации, като една от тях инсталирахме в Звеното за административно обслужване.
По наша заявка от МДААР ни бяха предоставени и инсталирахме 6 бр. електронни подписи;
В изпълнение на проект, по които Областна администрация бе партньор бяха изработени брошури и материали съдържащи актуализирана информация за предоставяните услуги, необходими документи и срокове.

Цел 4: Засилване конкурентността на областната икономика , повишаване равнището на заетост и на инвестициите

Предприети действия:
Разработени бяха два проекта на Областна администрация- Търговище по НП “От социални помощи към осигуряване на заетост” (края на 2006г.). Партньор по проект “Опазване на реда и сигурността на квартал “Малчо Малчев” и населените места в община Търговище” и “Опазване на реда и сигурността на населените места в община Антоново” е Областна дирекция “Полиция”-Търговище. Проектите получиха одобрение за финансиране и стартираха през 2007 г. Общия брой на разкритите работни места в общините Антоново и Търговище е 76. Срокът на действие на проектите приключи на 31.12.2007 г.
През 2007г. е разработен и одобрен проект по НП „От социални помощи към осигуряване на заетост” за осигуряване на невъоръжена охрана на областната администрация.В началото на 2008 г. бяха разкрити 3 работни места.
Областна администрация- Търговище участва в проект на ЕК №014664 “Регионална иновационна стратегия на Североизточен район за планиране”, чиито координатор е Високотехнологичен бизнес инкубатор - Варна. Проектът е разработен по VІ Рамкова програма на ЕК, направление “Изследвания и иновации” и е с обща продължителност 32 месеца - от 01.06.2005г. до 31.01.2008г. Основната цел на проекта е увеличаване на възможностите на фирмите да внедрят нови технически, технологични и организационни решения в своята дейност. Работният вариант на “Регионалната иновационна стратегия на СИРП” беше представен на 20.12.2007г. в Областна администрация – Търговище.
През 2007 се разработи “Стратегия за насърчаване на инвестициите в област Търговище за периода 2007 – 2013 година”.
Разработена бе и комуникационна стратегия съдържаща богат набор от рекламни материали.
Цел 5: Подобряване качеството на инфраструктурата и целево опазване на околната среда с оглед осигуряване на устойчивост в областното развитие.

Предприети действия:
Предприетите действия се изразяваха основно във взаимодействие и координация с местните органи и териториалните звена на централната администрация чрез постоянно действащи съвети и комисии към Областния управител:
Областната комисия за енергийна ефективност - 2 проведени заседания през 2007 г.
Постоянна областна транспортна комисия – 3 проведени заседания през 2007 г.
Областна държавно-обществено комисия за безопасно движение – 2 заседания.
Областен експертен съвет по устройство на територията – 1 заседание. Комисия по параграф 4 от ИЗР на ЗСПЗЗ – 12 заседания.
Областна епизотична комисия – 21 заседания.

Цел 6: Подобряване на атрактивността и качеството на живот в областта и намаляване на вътрешно областните различия чрез развитие на вътрешния потенциал на областта и общините

Предприети действия:
Организиране на заседание на РСР на СИРП на 30.03.2007г., на което експерт от Министерство на финансите представи актуална информация за изготвянето и съгласуването с Европейската комисия на “Националната стратегическа референтна рамка”
През юли 2007 г бе проведено заседание на Областния съвет за развитие. Основната цел на заседанието бе приемане на становища за социално-икономическата необходимост от проектите на общините Попово, Омуртаг, Антоново и Опака, подготвени за кандидатстване по Програма САПАРД мярка 07 (2.2. от НПРЗСР) “Обновяване и развитие на селата, опазване и съхраняване на селското наследство и културни традиции”, сектор “Подобряване на уличната мрежа”.


РАЗДЕЛ ІІІ. УТВЪРДЕНИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ – ОБЛАСТ ТЪРГОВИЩЕ ЗА 2008 Г.

Цел 1: Оптимизиране на възможностите за устойчиво социално икономическо развитие на Област Търговище чрез добра координация, взаимодействие, разширяване и укрепване на партньорствата между държавната, местната власт гражданското общество и бизнеса с цел ефективно усвояване на средствата от Структурните фондове и Кохезионния фонд
Цел 2: Участие на Областната администрация в проекти по оперативна програма „Административен капацитет” и оказване на методическо съдействие и подкрепа на местните органи и НПО при разработването на проекти
Цел 3: Подобряване на управлението на човешките ресурси и укрепване на административния капацитет на Областната администрация в това число и административния капацитет в подготовката по усвояването на структурните фондове на Европейския съюз;
Цел 4: Усъвършенстване на административното обслужване чрез развитие на електронното управление и информационните технологии включително и техническо обезпечаване /софтуер, хардуер и т.н /;
Цел 5: Непрекъснато усъвършенстване и повишаване на доверието на обществото и подобряване на прозрачността и отчетността в дейността на Областната администрация и упражняване на контрол за законосъобразност на актовете и действията на органите на местната власт и териториалните звена на централната администрация;



ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ :
/ИНЖ.П.КАРАГЕОРГИЕВ/




Последни новини

Анкета

(C) 2024, Всички права запазени - Област Търговище