Новина: Териториално статистическо бюро - Североизток Отдел „Статистически изследвания - Търговище“ дава информация за ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ В ОБЛАСТ ТЪРГОВИЩЕ ПРЕЗ 2023 ГОДИНА
(Категория: Областна администрация Търговище)
Публикувано от admin
понеделник 26 август 2024 - 13:34:15
През учебната 2023/2024 година в област Търговище функционират 21 детски градини. Броят на децата, настанени в детските градини, е 2 905 (1 461 момчета и 1 444 момичета), което е с 20 деца (0.7%) по-малко в сравнение с предходната учебна година.
Броят на детските градини в градовете на област Търговище е 17, със 99 групи, а в селата на областта функционират 4 детски градини със 37 групи.
Разпределението на детските градини по общини сочи, че в община Търговище са функционирали 13 детски градини със 80 групи в тях и 1 741 настанени деца, или 59.9% от всички настанени деца в областта.
Средният брой деца в една самостоятелна детска градина в областта е 138 (119 за страната). Средният брой деца, формиращи една група в областта, е 21 (22 за страната).
В област Търговище, за учебната 2023/2024 година, обхватът на децата в детските градини, изчислен чрез груповия нетен коефициент на записване е 85.6% (87.9% за страната). Най-висок е този показател в област Смолян - 96.8%, а най-нисък в област Сливен - 74.8%.
Педагогическият персонал, зает в детските градини в област Търговище, е 299 души. Детските учители са 280, или 93.6% от общия брой.
Методологични бележки
От 2021/2022 учебна година Националният статистически институт (НСИ) промени източника на данни за изследванията на предучилищното и училищното образование, като използва изцяло информация от административните регистри на Министерството на образованието и науката, поради което е налице прекъсване на динамичния ред. Допълнителна информация е публикувана на интернет сайта на НСИ към метаданните за изследванията (https://nsi.bg/bg/node/3415 и https://nsi.bg/bg/node/3433).
Статистиката на образованието е изградена на базата на Регламент № 452 от 2008 г. на Европейския парламент и на Съвета относно изготвянето и развитието на статистиката на образованието и ученето през целия живот, действащата нормативна уредба в България в областта на образованието, Международната стандартна класификация на образованието (МСКО) - ревизия 2011 г. (ISCED 2011) и съпътстващите я методически ръководства.
МСКО е създадена да служи като рамка за класифициране на образователни дейности в определени програми и свързаните с тях квалификации в международно признати категории.
Образователни институции са тези, които директно провеждат обучение по образователни програми с учащи в организирани класове (групи) на място или чрез дистанционна форма на обучение. Провежданите в тях програми водят до придобиване на степен на образование и/или степен на професионална квалификация. Неформалното образование и самостоятелното обучение не попадат в обхвата на образователната система според използваните дефиниции на МСКО 2011.
Чрез своите изследвания НСИ се стреми да установи броя на учащите в системата на образованието към определена дата на наблюдение. На тази основа се изчислява международно възприетия показател „степен на участие на населението в образователната система“ като относителен дял на записаните ученици от определена възрастова група към броя на постоянното население на страната от същата възрастова група.
Повече информация и данни за статистиката на образованието могат да се намерят на сайта на НСИ (http://www.nsi.bg), раздел „Образование и учене през целия живот“, както и в Информационна система ИНФОСТАТ (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=42).
Новина от Областна администрация Търговище
( http://tg.government.bg/news.php?extend.2190 )