Дата / Час

Автомагистрала Хемус
ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ – ОБЛАСТ ТЪРГОВИЩЕ
О Б Я В А

Уведомявам собствениците на имоти, засегнати от обект: „Автомагистрала „Хемус“, участък от км 299+000 до км 310+940, на територията на областите Търговище и Разград, съгласно подробен устройствен план – парцеларен план, одобрен с влязла в сила Заповед № РД-02-15-36 от 30 март 2023 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството, на територията на област Търговище и област Разград, че в изпълнение на чл. 39 и чл. 39а от Закона за държавната собственост /ЗДС/, Агенция „Пътна инфраструктура“ в качеството си на инвеститор на обекта, е превела в банка Първа инвестиционна банка АД по сметката на Областна администрация – област Търговище полагащите им се парични обезщетения, постановени с влязлото в сила Решение № 343/17 май 2024 г., на Министерски съвет на Република България, засягащо съответно землищата на с. Бистра, с. Съединение
с. Макариополско, община Търговище, област Търговище, подробно описани в приложението по вид, площ, местонахождение, размер на паричното обезщетение и собственици.
В изпълнение на чл. 39а, ал. 2 от ЗДС, администрацията продължава да изплаща на собствениците определените им суми, за които отчуждителните актове РМС №343/17.05.2024 г., РМС № 527/26.07.2018 г. са влезли в законна сила, включително и чрез приключили съдебни процедури.
Собствениците на отчуждените имоти да представят на гишето за административно обслужване в Областна администрация – област Търговище, съгласно утвърдена от Областния управител на област Търговище Вътрешна процедура за обезщетяване на собственици на отчуждени имоти или части от имоти – частна собственост, за държавна нужда за изграждане на обект „Автомагистрала „Хемус“ на територията на област Търговище, съгласно Решение на Министерски съвет РМС №343/17.05.2024 г. и № 527/26.07.2018 г., следните документи:
Процедурата регламентира общите правила за действие при обезщетяване на собствениците на отчуждени имоти, съгласно РМС №343/17.05.2024 г. и РМС №527/26.07.2018 г.
Основание за провеждането е чл. 39а от Закона за държавната собственост.
На обезщетяване подлежат всички физически и юридически лица, собственици на отчуждени имоти в област Търговище, посочени в приложението към РМС №343/17.05.2024 г. и РМС №527/26.07.2018г., попадащи в хипотезите на чл. 39а от ЗДС.
Процедурата за обезщетяване на собствениците на отчуждените имоти, съгласно РМС №343/17.05.2024 г. и РМС №527/26.07.2018 г., пред Областен управител на област Търговище започва с подаването на заявление по образец в "Центъра на административно обслужване" на Областна администрация – област Търговище, ул. "Стефан Караджа" № 2, към което се прилагат следните документи:
- Декларация за изплащане на обезщетенията (по образец);
- Документ за актуална банкова сметка (IBAN), по който да бъдат преведени средствата, издаден от съответната банка - с дата, печат на банката и подпис на служител (в оригинал).
- Пълномощно (пълномощни) с нотариална заверка на подписите - в случаите, когато имотът е наследствен или съсобствен и сумата ще се изплаща на единия от наследниците/съсобствениците или на друго определено от тях лице.
- Нотариален акт или други документи, изясняващи собствеността върху имота и доказващи правата на собствениците (заявителите). Когато съществува спор между няколко лица за правото върху дължимата сума или за права върху отчужден имот, сумата се изплаща на лицето, което установи правата си по съдебен ред или представи нотариално заверено споразумение за доброволна делба на сумата за обезщетение.
Съсобствениците/наследниците на имот, посочен в приложението на РМС №343/17.05.2024 г. и РМС №527/26.07.2018 г., подават общо заявление за изплащане на обезщетението, което собственоръчно подписват. Същите могат изрично да упълномощят (с нотариално заверено пълномощно) един от тях или трето лице, което да подаде заявлението и да посочи банкова сметка за превеждане на сумата, определена в приложението към Решението на Министерски съвет.
По изключение и по преценка на комисия, определена от Областния управител на област Търговище се допуска изплащане на обезщетение по дадено заявление на един или част от наследниците/съсобствениците, съответстващо на техните дялове.
1. Депозираните заявления се регистрират в деловодната система и се представят на Областния управител за резолюция.
2. Заявленията, комплектовани с изискуемите по-горе документи, се разглеждат от комисия, назначена със заповед на Областния управител на област Търговище. В състава на комисията се включват задължително юрист, счетоводител/икономист и експерт „Държавна собственост".
Комисията разглежда преписките и въз основа на представените доказателства дава становище, относно изплащането на обезщетения на лицата, доказали качествата си на бивши собственици на отчуждения имот.
3. За работата на комисията се съставя протокол, който се представя на Областния управител за утвърждаване.
4. Основание за изплащане на обезщетението е утвърденият от Областния управител протокол, съдържащ положително становище на комисията за изплащане на обезщетението, при спазване на изискванията на чл. 41 от Закона за държавната собственост. Липсата или наличието на вещни тежести върху имота се установява с удостоверение от Службата по вписванията към Агенцията по вписвания Търговище или след служебно извършена електронна справка в имотния регистър.
5. Плащането се извършва с банков превод по посочена/и от правоимащия/те лице/а банкова/ви сметка/и, съгласно издаден от банката актуален документ за банкова сметка, приложен към заявлението.
6. В случай на утвърден от Областен управител протокол, съдържащ отрицателно становище на комисията, се изготвя уведомително писмо до лицето (лицата), поискало (поискали) обезщетение по чл. 39а от ЗДС.

Заявленията и документите към тях се приемат в „Център за административно обслужване“ на Областна администрация – област Търговище, ул. „Стефан Караджа“ №2.
І. За физически лица:
1. Заявление по образец;
2. Декларация за изплащане на обезщетението по образец (за всеки един от собствениците);
3. Документ за собственост – решение на поземлена комисия или на общинска служба по земеделие; нотариален акт; договор за делба или друг документ, удостоверяващ правото на собственост върху имота (заверено копие);
4. Скица на имота (заверено копие);
5. Документ за актуална банкова сметка (IBAN) по която да бъдат преведени средствата, издаден от съответната банка – с дата, печат на банката и подпис на служител (оригинал);
6. Изрично пълномощно (пълномощни) за получаване на обезщетение за конкретния отчужден имот с нотариална заверка на подписите в оригинал в случаите, когато: заявлението се подава от упълномощено лице, или
имотът е наследствен и сумата ще се изплати на един от наследниците;
Забележка: Когато имотът е придобит с покупко-продажба по време на брака и е съпружеска имуществена общност, се представя пълномощно от съпруга/съпругата.
7. Нотариално заверено споразумение за разпределение на обезщетението в случаите, когато имотът е наследствен и не е упълномощено едно лице, на което да бъде изплатена сумата (оригинал);
8. Удостоверение за идентичност на имена, ако е необходимо (оригинал);
9. Удостоверение за наследници, ако е необходимо (оригинал).
Забележка: При необходимост могат да се изискат и други документи, доказващи правото на собственост върху отчуждавания имот или правото за получаване на сумите.
10. Други документи, изясняващи собствеността върху имота и доказващи правата на собствениците (заявителите). Когато съществува спор между няколко лица за правото върху дължимата сума или за права върху отчужден имот, сумата се изплаща на лицето, което установи правата си по съдебен ред или представи нотариално заверено споразумение за доброволна делба на сумата за обезщетение.
ІІ. За юридически лица:
1. Заявление по образец;
2. Декларация за изплащане на обезщетението по образец (за всеки един от собствениците);
3. Документ за собственост – решение на поземлена комисия или на общинска служба по земеделие; нотариален акт; договор за делба или друг документ, удостоверяващ правото на собственост върху имота (заверено копие);
4. Скица на имота (заверено копие);
5. Документ за актуална банкова сметка (IBAN) по която да бъдат преведени средствата, издаден от съответната банка – с дата, печат на банката и подпис на служител (оригинал);
6. Нотариално заверено пълномощно в случай, че юридическото лице се представлява от пълномощник.
Забележка: При необходимост могат да се изискат и други документи, доказващи правото на собственост върху отчуждавания имот или правото за получаване на сумите.
7. Други документи, изясняващи собствеността върху имота и доказващи правата на собствениците (заявителите). Когато съществува спор между няколко лица за правото върху дължимата сума или за права върху отчужден имот, сумата се изплаща на лицето, което установи правата си по съдебен ред или представи нотариално заверено споразумение за доброволна делба на сумата за обезщетение.


Документите по образец са достъпни в раздел „Автомагистрала „Хемус“ на официалният сайт на Областна администрация – област Търговище https://www.tg.government.bg




Визуализация на автомагистрала „Хемус“, при пътен възел "Буховци"

РМС № 5 2 7
/26 юли 2018 година

ОБЯВЛЕНИЕ ЗА ОТЧУЖДАВАНЕ

О Б Я В Л Е Н И Е

В изпълнение на разпоредбата на чл. 39а от Закона за държавната собственост (ЗДС), Областна администрация Търговище уведомява собствениците на имоти, засегнати от трасето на обект „Автомагистрала „Хемус“, участък от км 310+940 (пътен възел „Буховци“ при пресичане с път ІІІ-5102) до км 327+260 (начало пътен възел „Белокопитово“), участък от км 310+940 до км 317+360 и от км 318+820 до км 327+260, че започва изплащане на определените парични обезщетения за имоти в землищата на с. Макариополско и с. Буховци, за които отчуждителният акт – Решение на Министерски съвет /РМС/ № 527 от 26.07.2018 г. е влязъл в законна сила.

Процедурата за изплащане на определените обезщетения започва с подаване на заявление по образец от собствениците/наследниците на отчуждените имоти, към което се прилагат декларации по образец (за всеки един от собствениците) и документ за актуална банкова сметка (IBAN). При необходимост могат да се изискат и други документи, доказващи правото на собственост върху отчуждавания имот или правото за получаване на сумите.

Заявленията и документите към тях се приемат в „Звено за административно обслужване“ на Областна администрация – Търговище, ул. „Стефан Караджа“ №2.

О Б Я В Л Е Н И Е


]Министърът на регионалното развитие и благоустройството, на основание
чл. 34а, ал. 3 от Закона за държавната собственост (ЗДС) обявява, че е започнала процедура по отчуждаване на имоти и части от имоти - частна собственост, за държавна нужда, за изграждане на обект „Автомагистрала „Хемус“, участък от км 299+000 до км 310+940, на територията на област Търговище и област Разград, подробно описани в Решение № 343 на Министерския съвет от 17 май 2024 г.
С Решение № 250 на Министерския съвет от 2013 г. републикански път А-2
„София – Ботевград – Шумен – Девня – Варна“ – Автомагистрала „Хемус“, е обявен за обект с национално значение по смисъла на § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията и за национален обект по смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДС.
Финансирането на процедурата по отчуждаване на имотите и частите от имоти – частна собственост се осигурява от Агенция „Пътна инфраструктура“, като средствата се съхраняват в Първа инвестиционна банка.
Изплащането на средствата стартира на 15 юли 2024 година.



ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

При въпроси:

Г. Георгиев - тел. 0601/6-13-26

В.Ставрева - тел. 0601/6-13-22



Последни новини

Анкета

(C) 2024, Всички права запазени - Област Търговище