Дата / Час | |
Обявление автомагистрала "Хемус"
Публикувано на 26.11.2025 г. О Б Я В Л Е Н И Е Областна администрация – Търговище уведомява собствениците на имоти, засегнати от трасето на обект: Автомагистрала „Хемус” участък от км 299+000 до км 310+940 на територията на област Търговище, че от 26.11.2025 г. започва изплащане на определените парични обезщетения за имоти в землищата на с. Съединение и с. Макариополско, за които отчуждителният акт – Решение на Министерски съвет №713 от 22.10.2025 г., е влязъл в законна сила. Средствата се съхраняват в Първа инвестиционна банка АД. Процедурата за изплащане на определените обезщетения е описана на сайта на Областна администрация – Търговище. Заявленията и документите към тях се приемат в „Център за административно обслужване“ в сградата на Областна администрация – Търговище, електронно на e-mail: oblast@tg.government.bg или чрез лицензиран пощенски оператор на адрес: п.к. 7700, гр. Търговище, ул. „Стефан Караджа“ №2. Министърът на регионалното развитие и благоустройството, на основание чл. 34а, ал. 3 от Закона за държавната собственост (ЗДС) обявява, че е започнала процедура по отчуждаване на имоти и части от имоти - частна собственост, за държавна нужда, за изграждане на обект „Автомагистрала „Хемус“, участък от км 299+000 до км 310+940, на територията на област Търговище и област Разград, подробно описани в Решение № 343 на Министерския съвет от 17 май 2024 г. С Решение № 250 на Министерския съвет от 2013 г. републикански път А-2 „София – Ботевград – Шумен – Девня – Варна“ – Автомагистрала „Хемус“, е обявен за обект с национално значение по смисъла на § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията и за национален обект по смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДС. Финансирането на процедурата по отчуждаване на имотите и частите от имоти – частна собственост се осигурява от Агенция „Пътна инфраструктура“, като средствата се съхраняват в Първа инвестиционна банка. Изплащането на средствата стартира на 15 юли 2024 година.
Днес в пресцентъра на Областна администрация – Търговище се проведе работна среща на тема „Превенция и ограничаване разпространението и употребата на наркотични вещества в област Търговище“.Инициативата бе организирана от областния управител инж. Илко Илиев, заместник областния управител Пламен Цачев и директора на ОД на МВР – Търговище старши комисар Мариян Михайлов. В срещата участваха началникът на Регионалното управление на образованието – Търговище, заместник-директорът на ОД на МВР – Търговище, директорите на РДСП – Търговище, МБАЛ – Търговище, Центъра за младежки дейности и инициативи и БЧК – Търговище, представители на Общинския съвет по наркотични вещества, общините в областта, Асоциация НАЯ, РЗИ – Търговище, Младежки център – Търговище, Клуб на НСО – Търговище, както и представители на Комплекс „Планета Пайнер“, пиано бар „No Mercy“ и охранителна фирма „СИЙН“. Основен акцент в дискусията бяха конкретните мерки и междуинституционалното сътрудничество за превенция и ограничаване на разпространението и употребата на наркотични вещества сред подрастващите. Областният управител инж. Илко Илиев призова за висока активност и своевременно подаване на сигнали при установени нарушения, като подчерта, че опазването на живота, здравето и бъдещето на децата е безусловен приоритет. Ст. комисар Мариян Михайлов заяви, че противодействието на разпространението на наркотични вещества сред малолетни и непълнолетни е сред водещите приоритети на Министерството на вътрешните работи. По думите му проблемът изисква открит диалог, координирани действия и споделена отговорност между всички институции. Заместник-директорът на ОД на МВР – Търговище комисар Йордан Костов представи доклад за актуалното състояние на средата за сигурност в областта по отношение на престъпленията, свързани с наркотични вещества. Заместник областният управител Пламен Цачев подчерта, че представените данни не са просто статистика, а реална заплаха, която налага своевременна координация и конкретни практически действия. Той акцентира върху отговорността на институциите да осигурят сигурна среда за децата и младите хора. Началникът на РУО – Търговище Елка Станчева информира, че училищата в областта са под постоянен мониторинг и регулярно предоставят информация за предприетите превантивни мерки. Тя заяви готовност образователната система да продължи активното си сътрудничество с местната власт и органите на реда. От Общинския съвет по наркотични вещества отбелязаха, че регулярно организират информационни кампании сред учениците във всички училища в областта. Специален акцент бе поставен върху необходимостта от по-активна работа с родителите и повишаване на тяхната информираност относно рисковете и последствията от наркотичните зависимости. В края на срещата участниците се обединиха около няколко основни приоритета – засилване на превантивните дейности, ускорен обмен на информация между институциите, по-ефективен контрол в районите около учебните заведения и по-широко ангажиране на родителската общност в усилията за ограничаване на разпространението и употребата на наркотични вещества сред младите хора.
Областният управител на област Търговище инж. Илко Илиев присъства на тържествената сесия на Общински съвет – Попово, проведена по повод официалния празник на града – 10 юни.В празничния Ден на Попово местната власт отбеляза значимия за общността празник с тържествено заседание на Общинския съвет, на което бяха отличени личности с принос за развитието на образованието, здравеопазването и обществения живот в общината. По време на церемонията почетни знаци бяха връчени на д-р Цветанка Василева, на инж. агр. Теменуга Тодорова – директор на Професионалната гимназия по селско стопанство „Никола Пушкаров“ – гр. Попово, и на Румен Рачев – директор на Основно училище „Никола Й. Вапцаров“ – гр. Попово. По традиция в рамките на тържествената сесия бяха наградени и зрелостници от общината, постигнали високи резултати и завоювали призови места в международни и национални олимпиади, конкурси и спортни състезания. На събитието присъстваха и множество официални гости, сред които народният представител в 52-рото Народно събрание Георги Георгиев, представители на духовенството, почетни граждани на Попово, ръководители на институции, фирми и учебни заведения, както и кметове и кметски наместници от общината. Областният управител инж. Илко Илиев поздрави жителите на Попово по случай празника на града и пожела здраве, благоденствие и успехи на всички, които със своя труд и отдаденост допринасят за развитието и просперитета на общината. Инж. Илиев връчи поздравителен адрес на кмета на Община Попово д-р Людмил Веселинов.
Областният управител на област Търговище инж. Илко Илиев, заместник областният управител Пламен Цачев и гл.секретар на Областна администрация г-жа Тодорка Танева присъстваха на общоградското поклонение, организирано по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.По традиция възпоменателната церемония се състоя пред паметника на знаменосеца на Ботевата чета Никола Симов – Куруто, където множество търговищенци, представители на институции, организации и обществени структури сведоха глава в знак на признателност към подвига и саможертвата на героите. С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя присъстващите отдадоха почит към паметта на Христо Ботев.
Заместник областният управител на област Търговище Пламен Цачев присъства на тържественото отбелязване на 1 юни – Международния ден на детето в Спортно училище „Никола Симов“ в Търговище. Той поздрави учениците и преподавателите за техните успехи и принос към развитието на спорта в региона. Акцент в програмата бе официалното посрещане на възпитаника на училището Давид Петров – бронзов медалист от Европейско първенство. В знак на признание за постигнатия висок спортен резултат и достойното представяне на България, област Търговище и Спортно училище „Никола Симов“, заместник областният управител Пламен Цачев връчи на младия спортист поздравителен адрес.В приветствието си той подчерта, че успехът на Давид е пример за целеустременост, постоянство и силен характер, а неговото постижение е повод за гордост не само за училището, но и за цялата област. Тържеството продължи с разнообразни спортни игри и забавления, в които учениците се включиха с ентусиазъм и настроение. Дворът на училището се изпълни с детски смях, състезателен дух и празнична атмосфера, достойна за Деня на детето. Сред официалните гости на събитието бяха още още кметът на Община Търговище д-р Дарин Димитров, председателят на Общински съвет – Търговище Тахир Тахиров, началникът на РУО – Търговище Елка Станчева и секретарят на Община Търговище Христалина Халачева.
Заместник областният управител на област Търговище Пламен Цачев присъства днес на празничните прояви по повод храмовия празник на църква „Света Троица“ и традиционния събор на квартал „Въбел“ в Търговище.Празничният ден започна със Света литургия в храм „Света Троица“, последвана от водосвет, освещаване и раздаване на традиционния курбан за здраве. В програмата бяха включени още детски празник с песни, танци и игри, обявяване на резултатите от конкурса за рисунка „Българският празник през детските очи“, фолклорна програма с участието на състави при НЧ „Развитие – 1904“, както и празнична дискотека на открито. По време на посещението си Пламен Цачев поздрави организаторите от НЧ „Развитие – 1904“, църковното настоятелство на храм „Света Троица“ и кметството на квартал „Въбел“ за усилията им да съхраняват и развиват местните традиции. „Поздравявам всички, които с труда и отдадеността си съхраняват традициите и създават поводи за общност и сплотеност“, отбеляза заместник областният управител. Съборът на квартал „Въбел“ традиционно събира жители и гости на Търговище, като съчетава духовността на храмовия празник с богатата културна програма и възможността хората да се срещнат и да отпразнуват заедно един от значимите дни за местната общност. Сн.: Радослав Недев
Представител на Областна администрация – Търговище уважи днес традиционния детски футболен турнир, организиран по повод Международния ден на детето.Спортната надпревара се провежда за 15-а година и събира десетки деца и младежи от различни населени места в страната. Тази година в турнира участват 12 отбора, сред които възпитаници на Основно училище „П. Р. Славейков“ във Велико Търново. За първи път в състезанието се включват и два отбора от средношколци – ученици от 81-во Средно училище „Виктор Юго“ в София и Професионалната техническа гимназия „Симеон Велики“ в Търговище. Турнирът се организира от Регионалното управление на образованието – Търговище, Регионалния синдикат „Образование“ и Синдикалния регионален съюз на КТ „Подкрепа“ – Търговище. В надпреварата участват ученици от трети и четвърти клас, които демонстрират спортен дух, отборна игра и уважение към своите съперници. Участие взеха и два отбора от деца със специални образователни потребности, което е пример за насърчаване на приобщаването чрез спорта и създаване на равни възможности за всички деца. От името на областна администрация бе отправен поздрав към организаторите за дългогодишната им ангажираност към развитието на детския спорт и към всички участници с пожелание за здраве, успешна игра и незабравими емоции по случай празника на детето.
| Анкета | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| (C) 2024, Всички права запазени - Област Търговище | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||